Başarının Anahtarları

Başarılı bir küçük işletme kurmanın tek bir yolu yoktur. Birçok küçük ve mikro şirket ilk birkaç yılında hayatta kalamaz. İşletme sahiplerinin her şeyi kontrol etmesi mümkün değildir. Ancak, kârlı işletmeleri başarısız işletmelerden ayıran şeyleri öğrenerek kendinizi başarıya odaklayabilirsiniz

Başarı için ne yapmalısınız?

Küçük işletme sahipleri, genellikle birden fazla görev üstlenmeleri gerektiğinden ve aldıkları kararlar, şirketin başarısını etkileyebildiğinden işletmelerinde önemli bir role sahiptirler.

Eylem odaklı bir yaklaşım. Araştırma yapmak bir işletme kurulmasında çok önemlidir ve işinizi yönetip büyürken sürekli olarak kendi bilginize yatırım yapmanız gerekebilir. Ancak, bazıları bu konuda hayal kurmaya ve hiçbir şey yapmamaya çok fazla zaman harcadıkları için işletme sahibi olma fırsatlarını kaçırabilirler. Başarılı işletme sahipleri, bir işletme kurma ile ilgili riskleri ve bunun olası getirilerini anlar. Bilgilerini hayata geçirirler ve başarılarından ve başarısızlıklarından sürekli olarak ders çıkarırlar.

Ürün-pazar uyumu.  Müşteriler sattığınız ürünü talep edip bu ürünü satın alma gücüne sahiplerse doğru bir ürün-pazar uyumu bulmuş olabilirsiniz. Yani, ürününüz hedef pazarınıza uygundur. İster fiziksel bir ürün satın, internet üzerinden ders verin, restoran açmış olun ya da hizmet verin... Önerinizi pazarlamanın en iyi yolunu bulmak başarı için çok önemlidir.

Yeni rakipleri veya değişen müşteri tercihlerini dikkate almak için ürünlerinizi veya hizmetlerinizi zaman içinde değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, zaman içinde müşterilerin tercihlerinin çevre dostu ürünlere doğru her geçen gün daha fazla kaydığını görebilir ve siz de çevre dostu kaynaklar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Satış rakamlarınızı artırmak için ürününüzü etkili bir şekilde pazarlayarak yeni alıcılara ulaşmanız ve müşteri tabanınızı büyütmeniz gerekir.

Doğru kişiler. Çoğu küçük işletme, gücünü ekip çalışmasından alır. İşletme sahibi olarak, kimlerin işe alınacağına ve kimlerin işten çıkarılacağına karar vermelisiniz. İş için doğru becerilere sahip olan ve şirketinizin misyonunu ve değerlerini yansıtan çalışanları istihdam etmeye çalışın.

Ekibinizde ayrıca muhasebeci veya şirket avukatı gibi istihdam ettiğiniz danışmanlar ve uzmanlar da bulunur. Bu kişileri işe almadan önce benzer işletmelerle veya bulunduğunuz sektörde çalışma deneyimine sahip olup olmadığını değerlendirin.

Ayrıca, diğer işletme sahipleriyle tanışmanın ve onların deneyimlerinden ders almanın ya da bir mentor bulmanın yollarını da bulabilirsiniz. Başkalarının deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek ve kendi iş başarılarınızı veya başarısızlıklarınızı paylaşmak, işletmenizin yapısı ne olursa olsun çok önemlidir.

İyi araştırılmış bir iş planı. [İş planınız] organize ve odaklı kalmanıza yardım edebilir. İş planınızı oluştururken iş fikrinizi standardize edeceksiniz ve önemli kararlar almadan önce başvurabileceğiniz bir yol haritanız olacaktır.

Finans bilgisi. Muhteşem bir fikirle, ekiple ve planla bile işletmenizin başarısı, işletmenizin finansal durumunu ne kadar iyi yönetebileceğinize bağlıdır.

Bütçe oluşturmanın, tasarruf etmenin ve işletmeyi finanse etmenin [temellerini] öğrenin. Size yardım etmesi için bir muhasebecinin hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ancak, para kazandığınızdan emin olmak için kendi finansal tablolarınızı düzenli gözden geçirebilirsiniz ve gördüklerinizi anlayabilecek düzeyde finansal bilgiye sahip olmanız gerekebilir.

İşletmenize her ay ne kadar paranın girdiğini ve ne kadar paranın işletmenizden çıktığını bilmek (işletme nakit akışı) stratejik ve gerçeklere dayalı kararlar almanıza yardımcı olabilir. Aksi takdirde nakit akışı sorunları, başarılı küçük işletmelerin başarısız olmasına neden olabilir. Örneğin, büyük bir şirkete büyük bir sipariş karşılığında satış yapabilirsiniz ve ödeme almak için 60 veya 90 gün beklemeniz gerekebilir. Bu süre zarfında, çalışanlarınıza ve satıcılarınıza nasıl ödeme yapacağınızı anlamanız gerekir.

Nakit akışının yönetimine ek olarak, finansal bilgileriniz kapsamında hangi vergileri ödemeniz gerektiğini (ve ne zaman ödenmesi gerektiğini), iş sigortanızın nasıl olması gerektiğini ve en etkin nasıl borç para alacağınızı bilmelisiniz.

Etkili süreçler. Küçük işletme sahipleri bazen yapmaları gereken her şeyi yapmak için yeterli zamanlarının olmadığını düşünür ve bunda haklı olabilirler. Süreçleri oluşturmak iş faaliyetlerinizi standart hale getirmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, mağazanızı her sabah nasıl açacağınız ile ilgili olarak kademeli talimatlar hazırlayabilirsiniz. Veya bunu her ay fatura ödemelerinizde de yapabilirsiniz. Bu işleri kendiniz yapıyorsanız bir süreci hayata geçirmek, hataları önlemenize ve zaman kazanmanıza yardımcı olabilir.

Şayet yardım alabilirseniz bu görevleri bir başkasına devretmek ve odağınızı daha önemli bir işe yöneltmek daha kolay olacaktır.

Hedefe reklam. Müşteriler, işletmenizin aktif olduğunu bilmiyorlarsa işletmenize destek veremezler. Fiziksel bir mağaza veya e-ticaret mağazası (ya da her ikisini) yönetirken [işletmenizi desteklemek] için bir pazarlama planı oluşturmanız ve hedef kitleniz için hangi reklam türlerinin en etkili olduğunu anlamanız gerekebilir.

Müşteri sadakati. Sadık bir müşteri tabanı oluşturmak uzun sürebilir, öte yandan işletmenin başarılı olduğunun da bir işaretidir. Sadık müşteriler iki önemli avantaj sunar: tekrar eden gelir ve ağızdan ağıza iletilen tavsiyeler.

Müşteri sadakatini nasıl oluşturabilirsiniz? Mükemmel bir müşteri hizmeti sağlayın, şirketinizin vizyonunu veya misyonunu anlatın ve sattığınız ürünlerin veya hizmetlerin değerini açıklayın. Bazı müşteriler, kendi topluluklarının önde gelen üyeleri olan küçük işletme sahiplerine bile sadık davranabilir. Birçok topluluk, insanları ekonomiyi desteklemek ve topluluklarının hayatta kalmalarına yardımcı olmak amacıyla "yerel ürünler satın almaya" teşvik eder.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.