Sürdürülebilir Tedarik Zinciri

Tedarik zinciriniz boyunca sürdürülebilir uygulamaları benimseyerek insan haklarının, adil iş gücü uygulamalarının ve çevresel ilerlemenin teşvik edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Buna ilişkin olarak sürdürülebilir bir işletme oluşturma konusunda kılavuz ilkeler sunan mükemmel bir kaynak da Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesinin On İlkesi dir. Birçok küçük ve mikro işletme için, belirtilen her hususu uygulamak zor olabilir. Bunu bir rehber ve hedef olarak düşünün ve mümkün olduğunda BM önerilerine uyum sağlamak için elinizden geleni yapın.

Kaynaklarınızı Bilin

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, sürdürülebilirliğin şirketlerin her kademesinde bir öncelik haline getirilmesini teşvik ediyor. İşletme sahibi tedarik zincirini iş gücünün ve topluluğunun bir uzantısı olarak görürse şirket en iyi uygulamalar için tedarik zinciri boyunca beklentiler belirleyebilir.

Çevresel, sosyal ve ekonomik etkiler bir ürünün üretimi ve dağıtımı, kullanımı ve kullanım ömrü (imha veya geri dönüşüm) dahil tedarik zincirinin her aşamasında mevcuttur. İşletme sahipleri, adil çalışma uygulamalarını ve çalışanlar için adil ve çevre dostu bir çalışma ortamını sağladıklarından emin olmak için kendi faaliyetlerini de dikkate almalıdır.

Başlamak için tedarik zincirinizdeki her kaynağı ve satıcıyı ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Adil çalışma uygulamaları ve sürdürülebilirlik açısından hedeflerinize uygun bir ham madde veya kaynak sağlıyorlar mı? Sağlamıyorlarsa işletmeniz için yeni satıcılar aramaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir. Potansiyel satıcıları veya ortakları hızlıca internette aramak, iş uygulamalarının ne kadar yeşil dostu olabileceğini doğrulayabilir.

Ayrıca sürdürülebilir satıcıların bir listesini tutabilir ve yalnızca sürdürülebilir iş uygulamalarını benimseyen kuruluşları tercih etmeyi öncelik haline getirebilirsiniz. Tedarikçilerinize atıkları nasıl azalttıklarını, nasıl geri dönüşüm yaptıklarını ve enerji tasarruflu araçları ve güç kaynaklarını nasıl kullandıklarını sorarak “yeşil” bir tedarik zinciri oluşturun.

Sürdürülebilir bir tedarik zincirine sahip olmak ve topluluğunuzdaki diğer küçük işletmelerle en iyi uygulamaları paylaşmak, bölgenizdeki sürdürülebilirliğin güçlendirilmesinde bir dalgalanma etkisi yaratabilir. Çeşitli sektörlerdeki her büyüklükten şirket sürdürülebilir tedarik zincirleri yaratıyor ve çabaları küresel karbon ayak izini azaltmaya yardımcı oluyor.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.