Pazarlama ve Reklam

Reklam, pazarlamanın bir yönüdür. Pazarlama, müşterilerle markanız hakkında konuşmanın genel yaklaşımı olsa da, reklam genellikle satışlara yol açmak için tasarlanmış ücretli bir mesajlaşma biçimidir. Reklam, özel bir promosyon için kısa vadeli veya devam eden olabilir, ancak genellikle finansal bir yatırım gerektirir. Reklamın işletmenize yardımcı olabileceğini biliyorsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun seçenekleri görmek için aşağıdaki pazarlama ipuçlarını inceleyin.

Basılı Reklam

Kartvizitler
Kartvizitler hazırlamak ve dağıtmak, adınızı duyurmanıza ve ağınızı kurmanıza yardımcı olabilir. Kartvizitleri potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve etkinliklerde veya iş yerinizde vermek için kullanabilirsiniz. Kartınız, işletmenizin adını, adresini ve iletişim bilgilerini içermelidir.

Gazeteler
Gazete ilanları ulusal, yerel veya topluluk gazetelerinde görünebilir. Amacınız yerel müşterileri çekmekse, bir mahallede veya küçük bir yerel gazetede reklam vermek, hedef kitlenize ulaşmak için harika bir yoldur. Basılı reklamınızın fiyatı, büyük ölçüde gazetenin popülerliğine ve reklamınızın boyutuna bağlı olacaktır.

Dergiler
Dergi reklamları bölgesel ve ulusal dergilerde görünebilir. Dergi reklamlarının fiyatı genellikle yayının boyutuna ve reklamın kendisinin boyutuna bağlıdır.

Afişler
Afişler, küçük işletmeler için harika reklam seçenekleridir çünkü yapımı çok maliyetli değildir. Bunlar, şirketinizi veya belirli bir ürün veya hizmeti tanıtmak için iş yerinize veya topluluğunuzun çevresine basılabilir ve asılabilir.

El İlanları
İşinizi tanıtmanın bir yolu olarak topluluğunuzda el ilanları oluşturmayı, yazdırmayı ve dağıtmayı düşünün. Bunları ön camlara yerleştirebilir, gazetelere ekleyebilir veya yerel pazarlara veya işyerlerine dağıtabilirsiniz.

Sosyal medya

Sosyal medya, marka kişiliğinizi göstermek, müşterilerle etkileşim kurmak ve ürün avantajlarını veya tekliflerini iletmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir sosyal ağ aracıdır. Sosyal medya aracılığıyla, reklam için ödeme yapmadan veya bir web geliştirme ekibi tutmadan duyurular yapabilir, müşterilerle etkileşim kurabilir ve promosyonların reklamını yapabilirsiniz.

Kullandığınız sosyal medya platformlarına bağlı olarak, yalnızca belirli bir hedef kitleye hitap eden reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin, havanın soğuması beklendiği gibi şal promosyonu ile kadınları hedefleyebilirsiniz. Neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı reklamları da deneyebilirsiniz.

İşletmeniz için bir profil (hesap) oluşturarak başlayın ve işletmenizi tanımlayan kelimeleri dikkatlice seçin. Sık sık gönderi paylaşarak ve tüketicinin sorularını hızla yanıtlayarak aktif kalın. Bu, markanıza güvenmeye ve inanmaya başlamalarına yardımcı olacaktır. Akılda tutulması gereken diğer ipuçları:

 • Ne sıklıkla paylaşım yapmak istediğinize karar verin. E-postalara benzer şekilde, çok sık gönderi paylaşırsanız başınıza bela olma riskini alırken, yeterince gönderi paylaşmamanız kitlenizin ilgisini kaybedebilir. Başlamak için haftalık olarak paylaşım yapmayı deneyin. İnsanlar gönderilerinizden hoşlanıyor ve onlarla ilgileniyorsa, daha sık gönderi paylaşmaya başlayın.
 • Markanızın sesini veya müşterilerinizle bağlantı kurmak için kullandığınız kelime türlerini düşünün. Özgün, arkadaş canlısı ya da resmi mi, gerçekçi mi yoksa profesyonel mi? Tutarlı olmasını sağlayın ve diğer platformlarda şirketiniz hakkında konuşma biçiminizle hizada olduğundan emin olun. Bilginizi paylaşarak, fikirlerini sorarak ve başkalarının fikirlerine ve yorumlarına yanıtlar göndererek tüketicilerin ilgisini canlı tutun.
 • Fiziki bir mağazanız varsa, mağazanın bir bölümünü selfieler için ayarlayarak veya mağazanızın resimlerini gönderenlere indirim sunarak müşterileri mağazanızla ilgili paylaşımlar yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bunu denerseniz ekrana bir hashtag ekleyin, böylece müşteriler görseli yayınlarken işletmenizi nasıl etiketleyeceklerini bilirler.
 • Zaman içindeki takipçi, görüntülenme ve ziyaret sayınızı sayarak performansı izleyin. Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinin bu yerleşik bilgilere erişimi vardır.
 • Mümkünse, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında ücretli bir reklam kampanyasına yatırım yapmayı düşünün. Her ikisi de konumlarına, cinsiyetlerine veya ilgi alanlarına göre belirli bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacak seçenekler sunar. Küçük, pahalı olmayan bir ücretli reklam kampanyasını test etmek, reklamları hassaslaştırmanıza ve daha başarılı kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ürünlerinizin, müşterilerinizin ve etkinliklerinizin resimlerini Instagram ve diğer sosyal medya sitelerinde paylaşmak da yeni takipçiler edinmenin etkili yolları olabilir.

Dijital Reklamcılık

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı

PPC, internet arama motorlarında veya diğer web sitelerinde reklam verme anlamına gelir. Kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeğini aradığında veya ilgili sayfalar ve içeriğin yanında reklamınızın görünmesi için bir PPC hizmeti ödersiniz. Ardından, birisi reklamınızı her tıkladığında sizden ücret alınır. Reklamlar normalde "Sponsorlu Bağlantılar" gibi bir başlık altında görünür.

Bin gösterimlik maliyet (CPM) reklamcılığı

Web sitelerinde veya sosyal medya kanallarında görüntülenecek dijital reklamlar da oluşturabilirsiniz. Gösterim başı maliyet (CPI) reklamcılığı olarak da bilinen CPM reklamlarında, reklamınızı görüntüleyen kişiler tıklasın ya da tıklamasın, reklamınızın aldığı bin görüntüleme başına bir ücret ödersiniz.

İşlem başına maliyet (CPA) reklamcılığı

Dönüşüm / edinme başına maliyet olarak da bilinen CPA reklamcılığı ile, paranızın karşılığını aldığınızdan emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, yalnızca e-posta listenize kaydolmak veya ürününüzü satın almak gibi belirli bir işlem yaptığında ödeme yapmanızdır.

Sosyal medya reklamları

Potansiyel müşterilere ulaşmanın ve satışlarınızı artırmanın en iyi yollarından biri, ücretli sosyal medya reklamları oluşturmaktır. Bu reklamları oluşturmak size web sitesi tıklamalarını hedefleme ve fırsatlar, bir etkinliğe yanıt verme yolları ve daha fazlasını sunma seçeneği sunar. Hangi sosyal medya platformlarını kullandığınıza bağlı olarak, yalnızca belirli bir hedef kitleye hitap eden reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin, havanın soğuması beklendiği gibi şal promosyonu ile kadınları hedefleyebilirsiniz. Neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı reklamları da deneyebilirsiniz.

Radyo reklamları

Radyo, geniş bir kitleye ulaşmanın başka bir yoludur. Hedef kitleniz için en iyi yerel kanalı, günün saatini ve reklamınızın ne sıklıkta oynayacağını düşünmek isteyeceksiniz.

Dijital Pazar

İster basılı ister çevrimiçi materyaller aracılığıyla olsun, pazarlama, başarılı bir iş yürütmenin önemli bir parçasıdır ve rakiplerinizin arasından sıyrılmak için harika bir fırsattır. İşletmeniz için bu pazarlama seçeneklerini düşünün.

E-posta ile bağlanın

Çevrimiçi bir varlığınız varsa, müşterilerinizle e-posta yoluyla iletişim kurmayı deneyin. İşte başlamak için birkaç yöntem.

 • Mağaza içi: Müşterilerin e-posta adreslerini toplamak için basit, basılı bir şablon veya satış noktası (POS) cihazı kullanın. Karşılığında, işletmenizden özel teklifler içeren e-postalar alacaklar. Müşterilere makbuzlarını e-posta veya kısa mesaj ile sunarak da çevre dostu rotayı takip edebilirsiniz.
 • Çevrimiçi: Müşteriler, ürünlerinizi bir web sitesi aracılığıyla satın alabiliyorsa, onlara check-out yaptıktan sonra işletmenizden e-postalar için kaydolma şansı verin. Çoğu durumda, karşılığında bir indirim kodu verirseniz daha fazla müşterinin kaydolmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı küçük işletmeler için e-postalar, müşterilerin ürününüzden haberdar olmasını sağlayabilir ve onlara işletmenizden alışveriş yapmalarını hatırlatabilir. Düzenli e-postalar göndermek için, sezonla ilgili mesajlar, konular ve anlaşmalar içeren bir e-posta takvimi oluşturarak başlayın. E-posta konuları, özel indirimler, yarışmalar, etkinlik davetiyeleri veya sosyal medyaya bağlanmak için hatırlatıcılar hakkında ayrıntılar içerebilir. Müşterilerinizin dikkatini çekecek e-postalar oluşturmaya yönelik bazı ipuçları:

 • Müşterilerinizin ihtiyaçlarına hitap eden heyecan verici içerik sağlayın; bu onları tıklamaya teşvik edecektir.
 • E-posta iletişimlerinizi kısa, net ve düzenli tutun. Konu satırınız kısa ve akılda kalıcı olmalı ve e-postanız müşterilere ne yapmalarını istediğinizi söyleyen bir harekete geçirme ifadesiyle bitmelidir.
 • E-posta kampanyalarınızın müşterilere ne kadar iyi ulaştığını test etmek için Campaign Monitor, Aweber veya MailChimp gibi pazarlama uygulamalarını ve programlarını kullanın, ardından bunları daha başarılı kılmak için gerektiği şekilde ayarlayın. E-postayı kaç kişinin açtığını, bir bağlantıya tıkladığını veya bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini izlemek isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz. Çevrimiçi ölçümlerle, e-postalarınızı kaç tüketicinin açtığını, tıkladığını veya aboneliğinden çıktığını kolayca görebilirsiniz.
 • Ayda birkaç defadan fazla e-posta gönderin ve yalnızca paylaşılacak önemli bilgiler olduğunda e-posta gönderin. Çok fazla e-posta, müşterileri çekmek yerine onları hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Kaydolma, kullanma ve abonelikten çıkma uygulamalarınızın yerel yasalara uygun olduğundan emin olmak için bir e-posta pazarlama uzmanıyla konuşarak kendinizi koruyun.

İnceleme sitelerine kaydolun

Angie's List, Yelp, Better Business Bureau, Facebook gibi çeşitli inceleme sitelerinde işletmeniz için bir profil oluşturarak da yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Şirket profilinizin müşterilerin bulmasının kolay olması ve genel işinizi ve sunduğunuz ana ürün veya hizmetleri kapsaması gerektiğini unutmayın. Çevrimiçi varlığınız varsa, işletmenizin web sitesini ve sosyal medya bağlantılarını ekleyin ve işletmenizin bilgilerini güncel tutun. Bir inceleme sitesi fotoğraflara izin veriyorsa, onları mümkün olduğunca ekleyin. İşletmeniz ne kadar çok yerde görünürse, insanların sizi bulması o kadar kolay olur.

Rekabetçi kalmak için olumlu, orijinal ve güncel çevrimiçi incelemeler aramak isteyeceksiniz. Görüşlere ve yorumlara hızlı bir şekilde yanıt verdiğinizi ve müşterilerin markanızla olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamaya kararlı olduğunuzu göstermek için bu fırsatı kullanın. Bu iyi yapılırsa, yeni müşteriler fark edebilir ve itibarınızı artırmanıza, tekliflerinizden daha fazla insanın haberdar olmasına yardımcı olabilir.

Mevcut müşterileri işletmenizi ve ürünlerinizi incelemeye teşvik edin. İşletmenizin hayranı olan tanıdığınız kişiler ve sosyal medya arkadaşlarınız ve takipçileriniz, hızlı bir inceleme istemek için mükemmel izleyicilerdir. Müşteriler bir yorum bıraktıklarında, geri bildirimleri için onlara teşekkür etmeyi unutmayın. Müşterilerinize minnettar olduğunuzu göstermek ve iletişimi dost canlısı tutmak, itibarınızı artırmak için çok şey yapabilir.

Bir web sitesi açın

Daha fazla müşteriye ulaşmak, işletmenizin gelirini artırmak, ürün veya hizmetinizi çevrimiçi sunmak istiyorsanız, bir web sitesi oluşturmak uygun maliyetli bir seçenek olabilir. Çeşitli sektörlerdeki birçok işletme için, çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, mevcut müşterileri korumak ve yenilerini çekmek için önemli bir yoldur. Çeşitli düşük maliyetli web sitesi oluşturma araçlarıyla, kendi yüksek kaliteli sitenizi oluşturmak oldukça kolaydır. İşte bu adımı atarken göz önünde bulundurmanız gereken ipuçları.

Alan adınızı dikkatlice seçin

 • İşletmenizin web sitesini kurarken, bir web sitesi adresi veya URL seçmeniz gerekir. Domain kayıt web sitelerinden seçim yapabilirsiniz; hepsi süreci kolaylaştırmaya adanmıştır. Seçtiğiniz adresin veya alan adının söylemesi, yazması ve hatırlaması kolay olması gerektiğini unutmayın. İlk alan adı tercihiniz zaten alınmışsa, benzer işletmelerle herhangi bir karışıklığı önlemek için yeterince farklı bir başka alan seçin.
 • Çoğu ana bilgisayar, işletmenizin boyutu, site trafiğiniz ve bütçeniz için en iyi seçeneği seçebilmeniz için birkaç hizmet planı sunar. İşletmenizin bu aşamasında web barındırma maliyeti sizin için çok yüksekse, ücretsiz web barındırma hizmetleri mevcuttur. Bu sitelerin genellikle müşterilere afişler ve açılır pencereler gibi reklamlar gösterdiğini ve bu da kullanıcılar için daha az olumlu bir deneyim anlamına gelebileceğini unutmayın.
 • WordPress ve Weebly gibi kendi Kendin Yap web sitenizi oluşturmanıza izin veren birçok platform da vardır. Ürününüze ve kişiliğinize uyan bir site tasarlamak ve oluşturmak için bu araçları kullanabilirsiniz. Çoğu şablon kullanır ve daha etkili bir site oluşturmak için ipuçları sunar.

Dinamik bir site oluşturun

 • İnsanlar web sitenizi ziyaret ettiklerinde, ne sunduğunuzu ve işletmenizin rekabette nasıl öne çıktığını hemen anlamalarını istersiniz. Sitede gezinmeleri, fiyatları bulmaları, ürününüzü nasıl satın alacaklarını öğrenmeleri ve sorularına yanıt almaları kolay olmalıdır. Başarılı bir site, "şimdi satın alın", "randevu alın" veya "bize ulaşın" gibi net harekete geçirici mesajlar da içerecektir.
 • Kendinizi müşterinizin yerine koyun ve bir web sitesinde onlara neyin hitap edeceğini düşünün. Dikkatlerini çabucak çekmeniz ve kalmak istemelerini sağlamanız gerektiğini unutmayın. Heyecan verici görüntüler ve kısa ve akılda kalıcı açıklamalar, başarılı bir sitenin önemli yönleridir. İçerik geliştirirken, aynı zamanda arama motoru optimizasyonu (SEO) dostu içerik oluşturmak isteyeceksiniz. Bu, müşterilerin çevrimiçi olarak sizinki gibi ürünleri ararken kullanabilecekleri birçok kelimeyi içerdiği anlamına gelir.
 • İşletme web siteleri genellikle şu sayfaları içerir: Ana Sayfa, Ürünler / Hizmetler ve Çevrimiçi Sipariş, Hakkımızda ve İletişim Bilgileri. Bir perakende mağazanız varsa, çalışma saatlerinizi de eklediğinizden emin olun. Web sitenizin kullanımıyla ilgili sorumluluk reddi beyanları ile birlikte, varsa sosyal medya sayfalarınıza ve inceleme sitelerine bağlantılar eklemeyi de düşünmelisiniz.
 • Web sitenizi, mobil cihazlarda gezinmesi kolay olacak şekilde biçimlendirmeyi düşünün. Artık dünya çapında daha fazla insan masaüstü internet yerine mobil internet kullanıyor, müşterilerin sitenizi bir mobil cihazda görüntülerken aynı derecede iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak önemlidir.

Web sitenizi tanıtın
Web sitenizi kurduktan sonra, onu en iyi şekilde nasıl tanıtacağınızı ve müşterileri mağazanıza veya sitenize getireceğinizi düşünün.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), sizinki gibi işletmeleri arayan müşterilerin çevrimiçi bir arama yaptıklarında sizi hızlı bir şekilde bulabilmelerini sağlamak için web sitenizin içeriğini ayarlama eylemidir.

Kullanabileceğiniz bir yaklaşım, ürününüzle ilgili bir anahtar kelime listesi yapmak ve bunları içeriğe, özellikle de manşetlere yerleştirmektir. Google gibi arama motorları, web sitelerini bu içeriğe göre belirleyip sıraladığından, anahtar kelime kullanmak, arama yapanların sizi daha kolay bulmasına yardımcı olabilir ve web sitenizin aldığı tıklama sayısını artırabilir.

Arama motorları, arama yapanların aradıklarıyla eşleşip eşleşmeyeceğini görmek için web sitenizdeki içeriği analiz eder. Sizi bulmalarına yardımcı olmak için aynı kelimeleri defalarca tekrarlamak yerine çeşitli anahtar kelimeler kullanın. Örneğin, ayakkabı satıyorsanız, sitenizde "şık ayakkabılar", "ayakkabı" ve "indirimli ayakkabılar" gibi sözcükler örebilirsiniz.

Takip Mümkün olduğunca fazla kişiye eriştiğinizden emin olmanızı sağlayacak olan web sitesi metriklerini takip edin. Bunu Google Analytics gibi çevrimiçi analiz araçlarını kullanarak yapabilirsiniz; birçok seçenek mevcuttur. istediğiniz hedefleri belirlemenizi gerektirdiğinden, temel performans göstergelerini (KPI'ler) ayarlamak , web sitenizin performansını izlemeye başlamanın harika bir yoludur.

İşletmelerin izlediği ortak bir KPI, dönüşüm oranıdır. Bu, web sitenize gelen ve aynı zamanda bir satın alma yapmak veya e-posta almak için kaydolmak gibi istenen bir işlemi gerçekleştiren kişi sayısını ölçer. Bu bilgileri görmek, web sitenizin ziyaretçilerin dikkatini çekip çekmediğini ve harekete geçmeleri için ilham verip vermediğini size daha net bir şekilde gösterecektir.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.