Kâr Zarar Tablosu

Bilanço tablosu size işletmenizin finansal durumunun anlık bir görüntüsünü verirken kâr zarar (K&Z) tablosu işletmenizin belirli bir dönem içinde nasıl hareket ettiğine dair fikir verir.

Kâr zarar tablosu, gelir tablosu veya hasılat tablosu gibi başka isimlerle de kullanılabilir. Bunların hepsi aynı anlama gelir.

Kâr ve zararlarınızı belirli bir dönemde kazandığınız veya kaybettiğiniz parayı öğrenmek için kullanabilir ve bir ay, çeyrek, yıl veya birkaç yıl gibi farklı dönemlere ait kâr zarar tabloları oluşturabilirsiniz.

Kâr ve zarar formülü:

  • Kâr (net gelir olarak da bilinir) = gelir (hasılat olarak da adlandırılır) - giderler

Kâr zarar tablonuz, işletmenizin hangi alanlarda para kazandığını veya kaybettiğini anlamanıza yardımcı olabilecek gelir veya gider kaynaklarınızı listelemelidir.

Örneğin, onarım ve bakım masraflarınızın her ay arttığını fark etmeniz durumunda yepyeni ekipmanlara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Veya satışlarınızın düşüşe geçmesi halinde pazarlama kampanyanızı veya sattığınız ürün ve hizmetleri gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Kâr zarar sayfası, bir K&Z tablosunda bulabileceğiniz farklı terimlerin ayrıntılı bir dökümüne sahiptir.

Bu şablonu kendi kâr zarar tablolarınızı yapmaya başlamak için de kullanabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.