Finansal Tablolar

Şirketinizin finansal tabloları, işletmenizin finansal durumu hakkında bilgi verebilecek ve şirketinizin geleceğini planlamanıza yardımcı olabilecek önemli kayıtlardır

Finansal tablolar oluşturarak ve onları gözden geçirerek; gelecekteki giderleri karşılayacak kadar para kazanıp kazanmadığınızı ve işletmenizin büyüdüğünü mü yoksa küçüldüğünü öğrenebilecek ve işletmenizin hangi bölümlerinin para kazandığını veya kaybettiğini hızlı bir şekilde belirleyebileceksiniz.

Üç ana finansal tablo şunlardır:

  • Bilanço Tablosu
    Bilanço tablosu, işletmenizin belirli bir zaman dilimindeki finansal durumunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bu tabloyu, işletmeye ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini, geri ödemeniz gereken borçları ve şirket sahipliğinizin değerinin ne kadar olduğunu daha iyi anlamak için kullanabilirsiniz. Daha Fazla Bilgi Edinin ve ücretsiz bir şablon indirin.
  • Kâr Zarar Tablosu
    Kâr zarar tablosu, yaptığınız farklı harcama türleriyle birlikte işletmenizin para kazanıp kazanmadığını veya nasıl para kaybettiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Daha Fazla Bilgi Edinin ve ücretsiz bir şablon indirin.
  • Nakit Akış Tablosu
    Nakit akış tablosu, paranın ne zaman hesabınıza geçeceğini veya hesabınızdan ne zaman çıkacağını anlamanıza ve işletmenizin devam eden finansal ihtiyaçlarını yönetmenize yardımcı olabilir. Daha Fazla Bilgi Edinin ve ücretsiz bir şablon indirin.

İşletmenizi izlemek ve yönetmek için yararlanabileceğiniz başka rapor türleri de vardır ancak üç ana finansal tablo yukarıda belirtilenlerdir. İşletmenize ilişkin kararlarınıza rehberlik ederler ve yatırımcılar ve borç verenler size borç vermeden önce bu tabloları incelemek isteyeceklerdir. Finansal tablolarınız başka amaçlar için de faydalı olabilir. Örneğin, bunları iş planınıza dahil etmek isteyebilirsiniz, ayrıca tablolardaki rakamlar vergi beyannamenizi hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Küçük işletme muhasebe yazılımı bu finansal tabloları sizin için oluşturabilir. Alternatif olarak, işletme kayıtlarınıza göre kendi finansal tablolarınızı oluşturabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.