Acil Durumlar için Plan Yapmak

Acil durum fonu, durgun bir satış dönemi veya beklenmedik bir olay sonucunda ortaya çıkabilecek beklenmedik giderlere hazırlıklı olmanızı sağlar. İşletmenizin sigorta poliçesi bir afet veya başka bir aksilik durumunda masraflarınızı ve gelir kaybınızı karşılayabilir ve nakit rezervlerinin olması da faaliyetlerinizin devam etmesini sağlayabilir.

Bu öngörülemeyen maliyetlerle baş etmek için bordro, kira ve diğer operasyonel maliyetleri karşılayabileceğiniz üç ila altı aylık giderlerinizin bulunduğu bir acil durum fonu oluşturun ve bu fonu sağlamayı devam ettirin.

Acil durum fonunuzu oluşturma

Bir hedef tutar belirleyerek ve işletme tasarruf hesabına aylık otomatik talimat vererek acil durum fonunuzu kolayca oluşturabilirsiniz. Buradaki amaç hem mevcut giderleri ödemeye devam edebilmek hem de hedefinize ulaşmanıza yetecek kadar katkı sağlamaktır.

Ayrı bir hesap oluşturma

Acil durum fonlarına kolayca erişilmelidir ve diğer hesaplardan ayrı tutulmalıdır ki para kolayca harcanmasın. Birçok işletme sahibi için, acil durum fonuna ilişkin yeni bir ticari birikim hesabı açmak mantıklı bir çözümdür.

Ne kadar birikim yapacağınıza karar verme

Ne kadar birikim yapacağınızı hesaplamak için giderleri ne kadar süreyle karşılayabileceğinize karar verin (uzmanlar 3 ila 6 ay öneriyor), ardından aylık giderlerinizi bu sayı ile çarpın. Acil durum fonunuzun büyüklüğü muhtemelen finansal durumunuzla birlikte değişecektir. Bu nedenle tutarın hâlâ doğru olduğundan emin olmak için planınızı zaman zaman gözden geçirmeniz gerekir.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.