Kâr Elde Etmek

Para kazanmak, bir işletmeye sahip olmanın önemli bir özelliğidir ancak bu bazen uzun sürebilir. İşletmenizin performansını doğru bir şekilde değerlendirmek için gelirinizi ve giderlerinizi etraflıca takip etmek önemlidir. Satışlarınızı değerlendirerek dağılımı daha kolay belirleyebilirsiniz, büyüme planlaması yapabilirsiniz ve gelecekteki kazançlarınızı öngörebilirsiniz.

Kârlılık nedir?

Kâr, maliyetleri satışlardan çıkararak ve kâr marjını belirleyerek belirli bir üründen veya hizmetten kazandığınız para tutarını ifade eder.

Ürün ve hizmetlerinizin ne kadar kârlı olduğunu analiz etmek, satış stratejileri geliştirmek ve müşterilerinizin ilgisini çekmek için önemli bir adımdır. Kâr marjı düşük olan ve çok satmayan ürünlerin olduğunu unutmayın. Bunları satıp satmama kararını almak için bir kayıt tutmalısınız.Kârlılığı düşük olan başka ürünler vardır fakat bunlar işletmenize birçok müşteri getirir.

Tüm işletme harcamalarınız (para, zaman, itibar, kaynaklar) yatırımınızın birer parçasıdır. Bunun karşılığında ise yatırım getirisi (ROI) alırsınız. Temel ROI formülü basittir. İlk yatırımınızın yüzdesi olarak aldığınız ilave parayı veya değeri (kazandığınız getiriyi) ölçün.

Kârlılık nasıl hesaplanır?

Satış Fiyatı - Üretim Maliyeti = Kâr
Daha sonra kârı, ürünün fiyatına bölün ve 100 ile çarpın. Böylece kâr yüzdesini elde etmiş olursunuz.

Örnek
190 lira - 120 lira = 70 lira kâr
70 lira/190 lira = 3.68
3.68 X 100 = %36,8 ürününüzün kâr yüzdesidir.

İş planınızla ve genel finansal hedeflerinizle ilgili olduğu için kârlılığınızı düzenli olarak yeniden değerlendirmelisiniz. Yeni bir ürün veya hizmeti hayata geçirdiğinizde bu önemli anlarda kârlılığınızı takip etmelisiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.