Çevresel Sürdürülebilirlik

Şirketinizin çevreye daha duyarlı hale gelmek adına işi yürütme şeklini değiştirerek “yeşil dostu” olmaya çalışması, işletmenizin paradan tasarruf etmesine de yardımcı olabilir. Yeşil dostu olarak; fatura giderlerinizi azaltabilir, vergi avantajları talep edebilir ve yeşil dostu işletmeleri tercih etmek isteyen yeni müşterileri çekebilirsiniz. Dolayısıyla, işletmenizin tasarruf etmesini veya daha fazla para kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil dostu uygulamaları desteklemek, topluluğunuzdaki diğer şirketlerin de geri dönüştürme ve atıkları azaltma gibi uygulamalarla sizi takip etmesini sağlayabilir. Öncelik para kazanmak olsa da çevresel olarak sürdürülebilir olmak için küçük adımlar atmanın yerel ve küresel ölçekte olumlu bir etkisi olabilir.

Küçük bir işletme yönetiyorsanız hem ekonomi hem de çevre üzerinde şaşırtıcı derecede büyük bir etkiniz olabilir. Tüm ülkelerde, iş ortamına mikro işletmeler (9 çalışana kadar olanlar) hakim. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütüne (OECD) göre tüm firmaların yüzde 70 ila yüzde 95'ini oluşturuyorlar.

İşletmenizi yönetme şeklinizin çevre üzerinde büyük olumlu veya olumsuz etkileri olabilir. En sürdürülebilir, çevre dostu yaklaşımı benimsediğinizden emin olmak için atıkları, enerjiyi ve ayrıca su gibi doğal kaynakları nasıl kullandığınız üzerine dikkatlice düşünülmelidir.

Çevre dostu bir yaklaşım

Enerji tasarrufu ve su kullanımına ilişkin günlük kararlar çevreyi etkileyebilir ve daha iyi bir küresel çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilir. Ürünleri almak veya siparişleri göndermek için araç kullanıyorsanız bu araç çevre dostu mu? Ev eşyaları üretiyorsanız bu eşyalar sürdürülebilir, doğada bozunabilir, biyolojik olarak parçalanabilir, geri dönüştürülebilir mi yoksa geri dönüştürülmüş mü?

Ürününüze veya sağladığınız hizmete bağlı olarak, en iyi sürdürülebilirlik uygulamaları değişiklik gösterebilir. Genel olarak, yenilenmiş eşyaları kullanmak, enerji tasarruflu ofis alanlarını kullanmak, geri dönüşüm yapmak ve kağıtsız çalışmak; işletmenizin karbon ayak izini azaltmak ve paradan tasarruf etmek için etkili yöntemlerdir.

Plan Hazırlama

Ayrıca, operasyonlar sırasında su gibi kaynakları ölçülü olarak tüketme fikrinizi ekibinize bildirerek daha sürdürülebilir bir iş sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Çevresel bir sürdürülebilirlik planı hazırlayarak ve paylaşarak fikirlerinizi paylaşın. İşletmenizin dünyadaki toplulukları ve kaynakları etkileyebilecek bir dalgalanma etkisi oluşturduğunu tüm ekip üyelerinin bilmesi önem arz eder. Sürdürülebilirliğe ilişkin adımlar atmak sonuç olarak çalışanlarınızın, çevrenizin ve topluluğunuzun yararına olacaktır.

İş uygulamalarınızda çevreye duyarlı olmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

Halk sağlığının iyileştirilmesi
Sürdürülebilir bir işletme olmak, emisyonları azaltmaya ve hava kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu da halk sağlığını ve çevre koruma standartlarını iyileştirebilir.

Dünya bilinci olan müşterileri çekme
Ürününüz ve uygulamalarınızla Dünya bilinci olan tüketicilere hitap ederek markanızın değerini artırabilirsiniz. Bazı küçük işletmeler de topluluk etkinlikleri veya iş girişimleri konusunda benzer çevresel duruşa sahip olan diğer şirketlerle ortaklık kurmayı tercih eder.

Vergi teşvikleri
Hükümetler, işletmelere vergi indirimleri yoluyla sürdürülebilirlik teşvikleri sunarak, küçük işletmeleri daha çevre dostu olmaya teşvik edebilir.

İşletmenize yapacağınız belirli enerji tasarrufu yatırımları için vergi indirimi alabilirsiniz. Diğer olası vergi indirimleri şirketinizin faaliyetlerini güçlendirmek için enerji tasarruflu klima veya ısıtma ekipmanı, güneş enerjisi sistemleri kurmakla veya atık yönetimi sağlayarak yeşil dostu olmakla alınabilir.

İlgili teşvikleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan öğrenebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yasal Tavsiye Amacı Taşımaz

Bu sitede, iş kurma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu sitenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yasal danışmanlık ya da bunlara ilişkin görüş verme amacı taşımamaktadır. Bu sitenin içeriği ve bu bölümde yer alan bilgilerin görüntülenmesi, herhangi bir durumda yasal danışmanlık veya vergi danışmanlığı olarak yorumlanamaz ve bu hususlarda güvenilir bir kaynak değildir. Bu bölümde yer alan bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmamalıdır ve İşimi Yönetebiliyorum Projesi bu sitenin içeriğine dayanılarak yapılan ya da yapılmayan işlemlerin hiçbirinden geçerli yasalar uyarınca sorumlu değildir. Yasal olarak şirket kurma prosedürleri de dahil olmak üzere herhangi bir yasal problemde veya vergi sorununda bir avukata danışmanız gerekmektedir. Bu sitenin içeriği Türkiye’deki hedef kitleye yönelik olarak düzenlenmiştir.